Dorośli w bardzo indywidualny sposób rozwijają umiejętności językowe. Wszystko zależy od kilku czynników – wieku, motywacji, możliwości i czasu, który są w stanie temu poświęcić.
Na pewno wiek niesie za sobą plusy takie jak: świadomość uczenia się, doświadczenie czy motywacja wewnętrzna. Niestety są też minusy – coraz gorsza pamięć powoduje konieczność ciągłego powtarzania, a co za tym idzie, większej regularności. Ilość czasu poświęcona na kontakt z językiem jest bardzo ważnym czynnikiem, który przekłada się na efekt nauki i zadowolenie klienta.

Jeśli chcemy widzieć efekty nauki języka, musimy poprawić organizację czasu i sprawić, by angielski stał się ważnym elementem naszego życia. Niekoniecznie trzeba się katować ćwiczeniami ale można skupić się na codziennym słuchaniu i czytaniu. Czytamy najpierw bardzo krótkie teksty – może kilka zdań na temat, który nas interesuje. Słuchać możemy w samochodzie i w domu, wykonując inne czynności. Jeśli nie stanowi to dla nas problemu to rozmawiamy i piszemy online. Nie zastanawiamy się nad błędami tylko na przekazaniu naszych myśli czyli komunikacji. Na szczęście w dzisiejszych czasach dostęp do tekstów, filmów, podcastów jest bardzo łatwy i każdy znajdzie coś dla siebie.
U wielu dorosłych istnieje blokada językowa – paniczny strach przed mówieniem. W tym wieku boimy się kompromitacji i niepowodzenia. Próbujmy w domu mówić do siebie – posłuchajmy jak brzmi nasz głos po angielsku, następnie zbudujmy „publiczność” – domowników czy grupę językową. Nauka ma nam sprawiać przyjemność – każdy dorosły ma na to swój sposób. Osoby otwarte i żywiołowe będą „szły na żywioł” również w języku, nie zwracając uwagi na błędy. Osoby mniej śmiałe lub perfekcyjne będą zablokowane, chroniąc się w ten sposób przed ośmieszeniem.
Pozostaje jeszcze sprawa lektora – niestety, wbrew oczekiwaniom, nawet najwspanialszy nie jest w stanie „przelać” wiedzy osobie, która tego nie chce. Lektor może nam pomóc się zmotywować tak, byśmy z przyjemnością sami ćwiczyli codziennie. Zaangażowanie obu stron jest ważnym elementem osiągnięcia celu.
Nie ma jednej, uniwersalnej metody nauki – praca z dorosłymi to połączenie kilku metod dopasowanych indywidualnie do klienta. Pracując od 20 lat z dorosłymi stwierdzam (jako anglista i pasjonat metodyki), że nie ma osoby, która nie jest w stanie przyswoić języka obcego (w różnym stopniu i czasie) jeśli tylko chce. Czynniki ważne w chceniu:

– ustalony cel
– lepsze zarządzanie czasem
– regularność
– codzienny dowolny kontakt z językiem (w ulubionej formie)
– pokonanie bariery wstydu przed mówieniem
– wyeliminowanie wymówek (dorośli mają ich znacznie więcej niż dzieci)

Stop complaining and start doing – good luck! 🙂

Katarzyna Czajka